Mehmet Emin Al

Sosyal Medya Hesaplarınız Çalınmasın !

Gün geçtikte daha da yaygınlaşan, hayatımızın bir parçası haline gelen sosyal medyada saatlerimizi harcıyoruz. Peki ya bu kadar zaman ayırdığımız platforma ne kadar güvenebiliriz ? Zaman zaman art niyetli kişiler hesaplarımızı ele geçirip, çeşitli kötü işlerde kullanmaya çalışıyorlar. Bu gibi durumlarda mağdur olmamak için henüz yaşanmadan tedbirimizi almakta fayda var. Birkaç güvenlik önlemiyle o kişileri büyük oranda engelleyebilirsiniz.

Peki nedir bu önlemler ?

Tahmin edilmesi zor şifreler oluşturun !

Size ait genel olarak çevrenizdekiler tarafından bilinen doğum tarihiniz, çocuklarınızın adı, tuttuğunuz takım gibi tahmin edilmesi kolay şifreler yerine daha karmaşık şifreler oluşturun.

Hesabınızda e-posta adresinizi onaylayın !

Çoğu zaman hesaba kaydolurken -o anlık- çok zaman kaybetmemek amacıyla random e posta adresi kullanılıyor. Lakin kaydolduğunuz platform hesabınız üzerindeki gelişmeleri e-mail adreslerinize gönderiyor. Bundan dolayı hesabınıza e-mail adresini özenle ekleyip gerekli onaylamaları yapın.

Sizlere gelen her linke tıklamayın !

Art niyetli kişilerin kullandığı bir metot olan sosyal mühendislik, hedef kişiye link gönderip o link üzerinden hedefteki kişinin bilgilerini ele geçirme üzerine kuruludur. Bundan dolayı sizlere gelen her linke, mesaja, e postaya itibar etmeyin.

Halka açık wifi ağlarından olabildiğince uzak durun !

Gittiğiniz bir kafede, seyahat ettiğiniz otobüste, alışveriş yaptığınız AVM de çoğu zaman ücretsiz wifi ağları bulunuyor. Peki ya bunlar ne kadar güvenli ? Art niyetli kişilerin bilgilerinizi ele geçirmek için bir sistem kurmadığından ne kadar eminsiniz ? Bu gibi sorulara net bir cevap bulamadığınız sürece halka açık wifi ağlarından uzak durmaya çalışın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Rating*