Mehmet Emin Al

Sadece Bir Bisiklet Turu Muydu ?

Kısa bir bisiklet turunun ardından hissettiklerimi dökmek istiyorum.

Bisikletim beni motive ediyor.  Bisikletle tur yapmayı planladığımda o turun içinde en az 1 yokuş bulunur. O yokuşlar da bana bazı gerçekleri tekrar tekrar hatırlatır. Nasıl mı ?
Dik bir yokuşu çıkana kadar ne zorluklar çektiğim tarifsiz. Tepeye ulaştığımda 2 seçenek oluşuyor. Ya aynı performans ile devam ederim. İleride yine bir yokuş karşılar beni ve onu da tırmanarak tepenin tepesine çıkarım. Ya da o yokuşun tepesinde hiçbir şey yapmadan dururum. Bu durumda ise bisiklet tekrar aşağı yönlü ivmelenmeye başlar. Yokuşu çıkarken harcadığım efor bir hiçmişçesine o yokuşu tekrar inmek saniyeler içinde gerçekleşir.
Hayat da böyle değil mi ? Emek harcayarak, zorluklar çekerek geldiğimiz yerde durursak ve kendimize bir şey katmazsak başladığımız yere dönmemiz an meselesidir. Bu yüzden sürekli gelişim içinde olmalıyız, inovatif olmalıyız. Sahip olduğumuz enerjiyi yeni zirveler için harcamalıyız.

Ama unutmamamız gereken bir şey var : bisikletteki frenlerin varlığı. Aşağı yönde ivmelenmeye başladığı esnada frene basıp bisikleti durdurabiliyorum. Üstelik durduğum yerde yönümü tekrar tepeye doğru döndürüp aynı eforu sergilediğimde tepeyi aşıp yeni tepelere doğru gidebiliyorum.
Yine hayatta da böyle. Gelişmeyi bıraktığımız ve başladığımız yere dönmeye ilerlediğimiz zamanlarda : Ben ne yapıyorum diyerek frene basıp tekrar yönümüzü zirveye çevirirsek o zirveyi aşıp daha da iyi yerlere gelebiliriz. Yani bir kez hayatımız duraksamaya girdiğinde ya da sahip olduğumuz şeyleri kaybetmeye başladığımızda kendimize gelip yine emek verirsek çok daha iyilerine sahip olabiliriz.

Kısacası, var olduğumuz yerde sahip olduklarımızın çok daha iyisini yapabilmek için sürekli çaba göstereceğimiz ve hayat boyu öğrenmenin vereceği o benzersiz duyguyu yaşayacağımız bir ömür, bizimle olsun.

3 thoughts on “Sadece Bir Bisiklet Turu Muydu ?”

  1. Mükemmel olmuş. Eline sağlık. Benzetmeyi iyi yapmışsın.Yazı işleri müdürü lazım olursa ben varım hemşehrim unutma.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Rating*